logo
=>TAURCON 2005

Archivní verze!!!

Program

* Přednášky
* Hry
* Doprovodné akce

Archív

* Novinky
* O conu po conu
* On-line dotazy
* Taurcon 2003

Přihlášení

* Vstupné & ubytování
* Seznam přihlášených

FAQ

* Co jsou cony?
* Avari
* Kontakt

Kontakt: taurcon@avari.cz
Pořádá občanské sdružení Avari
IČO: 26651700

English

Přednášky

Zde si můžete prohlédnout seznam zatím přihlášených přednášek.


Balada o starém námořníku
Františka Vrbenská
Sny o pirátech - a tvrdá realita. Vznosné koráby brázdící moře vs. zdravotní stránka dlouhodobého pobytu na vlnách. Lékařské zásahy po krvavých bitvách.¨Psychologické profily piráta, aneb od šílence přes podnikatele ke guvernérskému zmetkovi. Piráti jako vzor demokratické společnosti. Jak to bylo se Zákoníkem? Všední den piráta: deset triků, jak přežít. Záchranná opatření pro případ, že triky nevyšly...

Cesta tam a zase zpátky
Jan Dienstbier
Stará Čína z pohledu cestovatelů i fantastů. Medailonek o tom, jak se žilo v říši na konci světa a jaké zázraky a podivuhodnosti tam bylo možné spatřit před stovkami let. Povídání o strastech na cestách, o životech králů, nuzáků i kejklířů a kouzelníků. A pro srovnání i odbočka o tom, jak staří Číňané sami cestovali na západ mezi barbary a primitivy. John Mandeville, Marco Polo, Oldřich Čech z Pordenone, Ibn Battuta, Fa-sien, Süan-cang a jiní předchůdci Hanzelky a Zikmunda v dobách, kterým dnes říkáme středověk.

Dějiny válečnictví a vojenství
Petr Čech
Dějiny válečnictví a vojenství od starověkého Egypta až do konce Stoleté války (15. st.). Vývoj zbraní, zbrojí, armád a taktiky. Popis významných válek. Detailní rozbor vzorových bitev daného období.

Doba románská v Českých zemích
Petr Šrámek
1. představení projektu a tábora Wothanburg
2. dvorec a řemeslnická osada - lidé a jejich role
3. jednotlivá řemesla
4. dvorec velmože a lidé na něm
5. románská společnost jako celek

Ženský element v díle J.R.R.Tolkiena
Lenka Lionová
Jak to vlastně je se ženami v knihách profesora Tolkiena? Jak jsou popisovány a jak ovlivnily dějiny Středozemě? Jsou to skutečně jen velmi mlhavě popsané vedlejší postavy, které postrádají jakoukoliv ženskost, jak se o nich vyjadřují odpůrci a často i příznivci Pána Prstenů?

Fantasy v literatuře středověku
Martin Pírko
Základy fantasy literatury dneška nacházíme i v rytířských románech gotiky a renesance. Pojďme probrat otce všech Conanů Rolanda, otřeme se lehce o Dona Quijota a Alighieriho mysticismy. Svou pouť zakončíme v sentimentalismu slavným divadelním kusem od Goetheho, Faustem. Ani byste nevěřili, kolik mají tato díla společného se současnou fantasy literaturou.

Hodina impéria
Ondřej "Andre" Šesták
O co v tomto "přednáškovém semináři" s tak obligátním názvem půjde? Nebude se jednat o Starověké civilizace či o Říši římskou, která se jako tématická asociace nabízí. Půjde o věc zcela současnou, dokonce se dá říci vyloženě "žhavou". Bude v kostce pojednávat o vztahu USA k současnému světu ve světle eskalací tohoto vztahu např. především generačním Palestinsko - Izraelským konfliktem, konfliktu na Balkáně a Iráckým tažením. Zároveň půjde i o rovinu mýtů o nadvládě bílého muže, vývozu neoliberalismu, pojetí segregace a geopolitického rozvrstvení, tak příznačnou pro euro-americkou kulturu. Jedná se o velmi kontroverzní témata, kterých se, vzhledem k jejich šíři, spíše jen dotkneme, ovšem na poukaz k nim a podnět k diskusi by to mělo stačit. Očekávám ostrou diskusi:-)

Hygiena, vodovody a kanalizace
Lenka "Raven" Lukačinová
Otočit kohoutkem a mít teplou či studenou vodu je dnes samozřejmostí, ale jak to bylo kdysi? Akvadukty, vodovody, studny, kašny a fontánky ve starověku a středověku, kanalizace, odpady záchody a skládky temných dob. Hygienické návyky našich prapředků.

Jacksonův Pán prstenů
Pavel Němec
Jedenáct Oscarů pro Petera Jacksona a jeho tým znamenalo především jednu věc - i Akademie si uvědomila, že už je po všem. Tradiční přednáška se naposledy ohlédne za monstrózní produkcí, vystřiženými scénami a opuštěnými koncepcemi, připomene některé méně známé zajímavosti a podívá se na chystanou prodlouženou verzi Návratu krále, právní úskalí bránící zfilmování Hobita i Jacksonův současný projekt - remake King Konga.

Jaký bude Festival Fantazie 2004?
Václav Pravda
I. Nová programová koncepce Festivalu Fantazie. Jací hosté přijedou? Informace o ubytování, dopravě apod. Možnost slevy Siréna - nalákej nováčka na festival, dostaneš stovku na ruku a on stovku slevu. Druhy vstupného, jak se přihlásit, jak přihlásit přednášku a další praktické informace. II. Problémy FF a conů obecně. Proč skončil Istrocon a proč i my zvažujeme ukončit pořádání festivalu letošním ročníkem?

JAR - současnost a budoucnost
Václav Pravda
Současnost a budoucnost Jihoafrické republiky s projekcí fotografií z Kapského města a okolí. Proč má JAR lepší šance pro budoucnost než ČR? Jaký je rozdíl mezi většinou cikánů a většinou jihoafričanů v ghetech?

Jazyk ve světě sci-fi a fantasy
Marie Klepetková
Musí být průměrný hrdina nadaným lingvistou? Esperanto jako jazyk elfů v ruské fantasy. Obecná řeč - zkáza, či požehnání světů? Mimozemšťani a telepatie, Klingoni, Le Guin, Sapkowski... Jazyk - diskuse o tomto úskalí literární tvorby.

Jezerní bratři a bůh války
Františka Vrbenská
Zbojníci ve staré Číně. Kulturně historické podmínky a sociální struktura v klasickém období. Postavení zbojníků, důvody, proč se jimi lidé mohli stát - a proč se těšili takové popularitě. Cesta bojovníka Kuan Jina k postu boha války, zbojnické historky, román "Všichni lidé jsou bratři", filmové a literární odkazy. Trestní právo dávné Číny. Instituce mstitele úředních zlořádů a nespravedlností. Meč a magie po staročínsku.

Kejklířství včera a dnes
Tomáš Vlček
Něco málo o historii kejklířství. Popis a ukázky techniky s rondem a řetezy. Video ukázky profesionálů.

Král se vrací na kondomech
Jan Čeřovský
Film Pán prstenů má za sebou úspěšně všechny tři díly v kinech a první dva i v rozšířených verzích na DVD. Ale to není vše. Chcete si koupit kondom s Frodem a potěšit partnerku? Nebo zastřelit souseda skřetí kuší? A co takhle ukrutní hobit-hai, víte o nich něco? Aneb neberme vše tak vážne, schovejme Oscary za postel a pojďme se trochu pobavit...

Literární workshop naživo
Jiřina Vorlová
Tradiční literární workshop naživo. Jedná se o besedu autorů s lektory, spojenou s rozborem povídek. Texty, které si chcete nechat zkritizovat, přineste s sebou v několika dobře čitelných výtiscích (přesný počet zvolte dle vlastního uvážení; nepošlete-li nic předem, jsou vhodné aspoň tři exempláře). V čajovně najdete desky s nápisem Workshop, kam budete moci vložit své práce, a z nichž si budete moci půjčit k přečtení a posouzení ostatní přihlášená díla. Chcete-li, aby se na vás lektoři připravili předem, pošlete své texty nejpozději do pondělí 12. dubna mailem na adresy workshop@scifi.cz nebo aql@seznam.cz - samozřejmě čím dříve, tím lépe. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se též na uvedených elektronických adresách, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem. Podrobnosti na http://workshop.scifi.cz/aktual/WT2004.html

"Living history" po francouzsku
Míla Linc
Povídání o cestě do Francie a zase zpátky a o jednom měsíci strávenem na jednom hradě, který stojí u pramenů Loiry. A také povídání o tom, jak na tom hradě ukazují středověká řemesla a snaží se návštěvníky přenést do historie a jak jsme jim v tom pomáhali.

Lukostřelba
Jaroslav Petřina
Lukostřelba. Historická, skutečná, kompetentní reenactment a lukostřelba ve filmech.

Mabinogi
Anna Plasová
(nikoli oficální anotace, tu pošlu dodatečně :)) Mabinogi - základní cyklus velšských mýtů, co o něm víme a co o něm nevíme, něco málo kontextu (keltové, bardi a podobná havěť) a na závěr se podívám na zoubek původnímu králi Artušovi :), jakož i současným fantasy autorům, kteří si na Mabinogi taky občas vzpomenou.

Magická Čína
Vlastimír Talaš
Navštívíte-li Čínu, dozajista přijedete zpátky jako jiný člověk. Magie přírody, magie stravy, magie historie a magie prostých lidí Vás určitě poznamená - někoho málo, někoho zgruntu. Pokusím se vám vyprávět o tom, jak jsem to prožíval já, a ukážu vám i obrázky.

Magický svět taoistických světců
Jan Dienstbier
Lehké uvedení do světa taoismu, kde zázraky jsou na denním pořádku, a tak na nich není vlastně nic neobvyklého. Přednáška by měla krátce představit významné postavy taoismu a legendy, které se v Číně dodnes tradují o jejich životech i nadpřirozených skutcích. Průvodci na tomto putování po mlhou zahalených místech čínských dějin budou díla Starého mistra (Lao`c), jeho pokračovatelů mistra Čuanga a Liea, pohádkové životy zbožštěných Osmi nesmrtelných i anekdoty o taoistických učencích nedávné současnosti.

Magie a čarodějnické procesy v Evropě 15.-18.stol.
Martin "Ozzy" Chlebek
Pohled na magii a její provozování v Evropě (a možná se dostane i na kolonie) očima mágů, čarodějnic, církve (katolické i protestantské), inkvizice a soudců. Vnímání magie v kontextu dobových představ o světě a její promítání do kultury.
Podle semináře na katedře historie FF UP.

O démonech a hlavně o démonkách
Martin Antonín
Vyprávění o démonech a hlavně démonkách. Podíváme se na ně do historie, probereme jejich zvyky a praktiky, rituály jejich evokace, promítneme si mnoho obrázků. Ukážeme si, že démoni nejsou jen rohatá stvoření s křídly.

O lodích nejen pirátských
František Novotný
Kulisou literatury Fantasy se stále častěji stávají lodice Vikingů a jiné plachetní koráby. Nejen pro autory a překladatele, ale i pro ostatní zájemce připravil František Novotný přednášku o plachetních lodích, o jejich konstrukci, výstroji a výzbroji, s důrazem právě na drakkary Vikingů a válečné lodi 17. století. Přednáška bude doprovázena ilustracemi jednotlivých konstrukčních detailů, výstroje a výzbroje.

Ohlasy Hudby na Východě
Jana Kopečková
Tolkienovi ruští nástupci - specifický fenomén tolkienovské fanfiction, který dorazil už i k nám. Co si o nich myslet? Jaká jejich díla jsou? Krátké představení "středozemských" románů Nika Pěrumova, Kyrila Jeskova, Natalji Vasiljevové a Olgy Briljevy s přeloženými ukázkami a trochou ruské tolkienovské hudby.

Patnáct chlapů na mrtvého bedně
Leonard Medek
Námořní literatura: nesoustavný rozbor, provedený suchozemcem, který nikdy nekormidloval nic většího než kánoi...

Pirátské filmy
abbé Silver
Piráti na filmovém plátně se objevili záhy po vynálezu filmu. Bylo to obvzláště oblíbené téma filmařů v 50. a 60. létech 20. století, ale i v současnosti dosud neřekli tvůrci své. Cílem tohoto pořadu je seznámit s přehledem snímků s pirátskou tématikou za celou historii filmografie, představit významné herce i režiséry a vyzvednout zásadní snímky tohoto žánru.

Průvodce polskou fantasy
Pavel Weigel
Mezi polské fantasy autory nepatří jen ti, kteří se úspěšně prosadili na našem trhu, tedy Sapkowski, Lewandowski nebo Pilipiuk. Existuje i zástup dalších, Ziemiański, Bialolecka či třeba Dukaj, kteří se také snaží získat zaslouženou pozornost. Podívejme se proto na deset v současnosti nejvýznamnějších, co jsou zač a o čem píší.

Rimbaudovy halucinace
Martin Pírko
Devatenácté století, Monet kreslí Východ slunce, zoufalý Van Gogh si řeže ucho, anýzový pach absinthu prostupuje pařížskými tančírnami, století páry valící se z opiové dýmky, divokých snů a děsivých halucinací. Do Paříže přichází Rimbaud, téměř ještě v pubertě, a píše básně plné všech vjemů té doby, plné fantazií i čiré reality.

Satanova hudba ve Středozemi
Pavel Němec
Upravená a rozšířená přednáška o hudebnících, kteří své dílo tvořili a tvoří s obráceným křížem na krku a knihou od J.R.R. Tolkiena v ruce. Hudební ukázky, fotografie, texty. Dobře zvažte možnosti svých sluchovodů, protože na pořadu večera bude především black metal.

Sexuální praktiky Zeměplošanů
Petr Čáp
Terry Pratchett paroduje téměř cokoliv a to i sex a sexuální vztahy. Toto téma však nikdy příliš nerozvinul, a tak se můžeme jenom dohadovat, jaký je vlastně rozmnožovací systém velké A´Tuin nebo jak je to vlastně s trpaslíky a jejich sexuální orientací. Na tyto a podobné otázky jsem se pokusil získat věrohodné odopovědi. Posuďte sami, zda se mi to povedlo.

SF&F filmové novinky
Pavel Němec
V blízké i vzdálenější budoucnosti nás čeká celá řada zajímavých filmových projektů. Záplava komiksové akce a upírských filmů nebere konce, objevují se i tituly těžící z úspěchu Pána prstenů a Harryho Pottera. Fotky, trailery, informace.

Sienkiewicz kontra Tolkien - súboj dvoch Trilógií
Miloš Ferko
Neuveriteľné! Exkluzívne! Dnes! Len tu! Naozaj! Žiaden kečup - krv, pot a slzy! Len pre Vás, ktorí budete zúčastnivší sa! Veľkolepý duel dvoch ešte veľkolepejších diel dvoch najvežkolepejších autorov! S delami nabitými imagináciou a fantáziou nastúpia proti sebe, aby v konfrontačne vysvetľujúco-čítacej prestrelke ukázali, kto je skutočným majstrom bojových scén, kto dokáže lepšie uchopiť postavu a kto zasa myšlienku. V súboji budú sekundovať tiež Iliada s Bibliou, takže nestrannosť absolútne zaručená! Uvidíme kto z koho, ale najmä kto ako...

Svět fantasy z pohledu biologa II
Katka Němcová
Další netradiční výprava do světa fantasy. Tentokrát navštívíme hluboké hvozdy, širé pláně a vůbec všechna místa, kde se skrývá nejrůznější zlotřilá květena. V druhé části přednášky se pak podíváme na zoubky vlkodlakům. A možná že přijde i kouzelník...

Svět her na životní příběhy
Petr "Jezevec" Pouchlý
V nepřeberném množsví RPG systémů se dá jen těžko orientovat. Přednáška má za cíl představit alespoň v kostce některé více či méně známé systémy her na životní příběhy.

Trpaslíci a elfové aneb jak to bylo doopravdy
Dan "Dain" Jiránek
Krátká rekapitulace historie vztahů těchto ras, hledání veřejně zmiňovaných příčin jejich nepřátelství či alespoň nevraživosti a zejména odhalení skutečného (mezi námi poměrně přízemního) důvodu jejich řevnivosti. Samozřejmě se jedná o nevraživost zejména ze strany elfů, na kterou trpaslíci jen reagují způsobem sobě vlastním.

Umění vyprávět
Petr "Jezevec" Pouchlý
Hry na životní příběhy (RPG) mohou pro nezaujatého pozorovatele vypadat jako hra ve fiktivním prostředí. Přesto však mohou vypadat tyto hry pro nezaujatého pozorovatele jako zajímavé a dramatické divadlo ve stylu "commedia del arte". Chce to jen najít cestu k tomuto stylu vyprávění. Budiž vám tedy má přednáška průvodcem.